Українські скарби

Середа, 21.04.2021, 23:14

Вітаю Вас Подорожній | RSS | Чільна сторінка | Статті | Реєстрація | Вхід

Чільна сторінка » Статті » » Символи та руни

Свастика - слов'яни
Символи. Що ми знаємо про них? Кожного дня нам доводиться мати справу з різноманітними знаками, але мало хто замислюється над цим. Лише зрідка можна почути: "А що це означає? Який тут зміст?" Проте дуже часто певна символіка розуміється або зовсім невірно, або надто вже однобічно. І дарма… Адже символи - це письмена для посвячених. Вони можуть розповісти про життя, звичаї та вірування наших предків, варто лиш зацікавитися і поринути у їх таємничий світ.

У фольклорі України збереглася пам'ять про найдревніших богів астрального культу. Одним з них був Сварог - верховний слов'янський бог неба і сонця. Рухоме сонце на русі зображалося свастикою, а без однієї гілки було знаком вогню - триквестера. "Універсальний закон руху Всесвіту" - нескінченний циклічний колобіг Сонця, Космосу, Життя - символізувала свастика у різних варіантах. Це один з найдавніших символів нашої культури, який називали сваргою або свастям. Він передає уявлення про сонце, яке переходить по небу протягом дня, з'являючись (народжуючись) ранком і виходячи (помираючи) ввечері, щоб завтра знову воскреснути… Свастя вважалася знаком, що провіщував добро, відвертав нещастя, а також впливав на дітонародження, тому ним розписували писанки і дарували молодим матерям. Це зображення являє собою традиційний для нашої землі знак - оберіг, особливо поширений в українській народній культурі й християнській символіці, де він є символом Божественної Величі. У ранньому християнстві свастика охороняла від злих духів.

Ще трипільці вважали свастику найсильнішим оберегом і розмальовували нею свою кераміку. Пізніше вона вишивалася на чоловічих і жіночих сорочках, свастям прикрашали українські вишивки.

Селяни також вірили, що знак свастики приносить щастя. Якщо її намалювати понад дверима, то вона відганятиме злих духів ( ця традиція зберігалася ще й в ХХ ст.. в Карпатах). Зображення свастики зустрічається на ремінцях, брошах, кераміці, яку археологи знаходять по всій Україні.

Як символ Божої Величі, сварги були намальовані на стінах церков, декораціях ікон, частках священицького одягу і навіть стали часткою архітектурних декорацій, як на чернігівській церкві ХІІ ст. Одна з найдавніших церков України - Св. Софія, побудована в ХІ ст., має вівтар прикрашений свастичною мозаїкою, що чергується з головною темою хреста.

Свастя - це символ обертання навколо нерухомого центру. Обертання, з якого виникає життя. Цей знак часто зустрічається і в інших культурах.

У ХХ ст. символ свастики отримав негативне значення у зв'язку з використанням його нацистами. З серпня 1920 року свастику почали використовувати на прапорах, нарукавних пов'язках. У 1945 році союзна окупаційна влада заборонила використання всіх форм свастики в Німеччині.

Сьогодні у більшості людей свастика асоціюється перш за все з війною. Первинне і основне її значення забулося людьми і загубилося в історії. Але не для всіх. Є ще особистості, які знають ціну своїй культурі, відчувають й розуміють звичаї свого народу, і я щиро сподіваюся, що до таких людей належиш і ти.


Оксана Мартин

Категорія: Символи та руни | Додав: Peruna (21.12.2009) | Автор:
Переглядів: 14181 | Коментарі: 0 | Теги: руни, свастика, символи, свастя, слов'яни | Рейтинг: 4.0/6
Переглянути схожі матеріали







Всього коментарів: 0

dth="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:
Email:
Код *:

Розділи сайту



Цікаві матеріали

Гороскоп древніх аріїв
Про льон та вироби із нього

З книгосхову

НАРОДНІ ВИШИВКИ

Пошук по сайту



     

Матеріали, що спонукають до роздумів

Мапа гостей

        free counters

Статистика

Наша кнопка

             Українські скарби. Духовна культура, міфи та легенди, історія, народна медицина...
    [Отримати код кнопки]

Друзі сайту

ЗНАТИ ЩОБ РОЗУМІТИПравий Портал Донеччини ВОРОХОБНИК: портал українців Луганщини «Сонячний зайчик» – газета дитячої творчості та спілкуваннякарате-до Червоноград-Сокаль Наше-Рідне Славянский информационный каталог Слово наше рідне - слово українське Дух Волі - суспільно-політичне інтернет-виданняКняже Місто «Незборима нація» – видання історичного клубу «Холодний яр» Aгітаційно-пропагандивний ресурсІсторична Спадщина Антії-Руси-України Родинне Дерево нашої землі Рукотвори - скарбниця майстрів Мистецька крамниця Український національний інтернет-портал «Аратта. Вікно в Україну» решта наших друзів >>>

Пиши українськоюУкраїна у нас одна