Українські скарби

П'ятниця, 22.11.2024, 13:28

Вітаю Вас Подорожній | RSS | Чільна сторінка | | Реєстрація | Вхід

Чільна сторінка » Свята Кола Сварожого » Вересень
23:28


8-9 вересня - Богині-Рожаниці. Жінки викликають кожна свою Рожаницю: "Жертву тобі правим - вівсяне борошно, і так співаємо славу і велич твою" - таке жертвопринесення справляють жінки на березі річок, посипаючи борошно і пускаючи на воду заквітчані калачі та бублики. Мами поливають дочок водою на порозі свого Дому, щоб росли щасливі та здорові.


Рожаниці - давньоукраїнські першобогині родючості, небесні "Господині Світу" (мати й донька). Уявлялися напівжінками-напівлосицями. Згідно з повір'ям, жили на небі, ототожнювалися з найважливішими зоряними орієнтирами - Великою Ведмедицею (за давніх часів - Велика Лосиця) та Малою Ведмедицею (Мала Лосиця).

За часів мезоліту на стадії мисливства Рожаниці, згідно з уявленнями, народжують тварин, риб, птахів і т. д. У добу енеоліту (розвиток землеробства) дбають про врожай, накликають дощі тощо. Культ Рожаниць розквітнув за часів матріархату.

Зображальницька символіка Рожаниці і лосиці, що пливуть по небу: четверо жіночих грудей, що напоюють землю водою і т. п.,- наявна в орнаменті посуду за бронзової доби XV - XII ст. до н. е. Відгомін культу Рожаниць пізніше втілився в образах богині Лади та її доньки Лялі. (За Б. Рибаковим).
Жіночі божества Рожаниці опікуються дітонародженням і мають таємничий зв"язок із зірками. Душа людини  уявлялася як іскра небесного вогню - зірка, яку Бог запалює при народженн дитини і гасить коли людина помирає.  Волхви (язичницькі священники) складали книги, за якими можна було дізнатися про свою долю.

Рожаницям (як і Роду), як найріднішим Богам, приносили тільки безкровні жертви у вигляді продуктів, які дала сама природа: від рослин і від тварин. Це були жертви у вигляд
і хліба, сиру, меду, каші (куті). Перед вживанням ритуальної страви - куті, на Різдво, батько кидає першу ложку вгору у святий куток - Покуть або під стелю. Цей звичай побутує й нині в Україні. Походження ж його глибоко архаїчне і означає саме принесення жертви Роду та Рожаницям, яке в давнину здійснював Волхв або жрець.
Свята на честь Рода і Рожаниць відзначали навіть у ранніх християнських храмах, куди люди приносили жертовні страви.

Найдавніші зображення Рода та Рожаниць знаходять археологи - це невеличкі скульптурки, які, вірогідно, мала кожна сім"я. Збереглися вони також і на вишиваних рушниках. Це мотиви Дерева Життя (Дерева Роду), стилізовані зображення Великої Богині. Деякі етнографічні матеріали зберігають ще в ХХ сторіччі зображення родовідного дерева на дверях хат: імена чоловіків писали на листках цього дерева, а імена жіночі - на квітах. Якщо людина вмирала , біля її імені ставили хрестика, а коли народжувалася дитина, домальовували нову гілочку з листочком або квіточкою. Пізніше уявлення про Рода було перенесено на хатнього Домовика, який, за повір"ями, живе біля домашнього вогнища і є його охоронцем.

Культ Роду розвинувся, вірогідно, за часів патріархату (епоха Бронзи), в той час, як Рожаниці, що виникли в матріархаті, вже втілилися в образи Лади та її доньки Лелі. Отже, логічно припустити, що Рожаниці - Богині плодючості - виникли у наших Предків раніше чоловічого божества Роду.

Зображувалися Рожаниці у вигляді пари близнюків, що вважалося ознакою найвищої родючості і святості. В народі й нині близнюків вважають священними, або принаймні таємничими знаками Богів. Рожаниці (мати Лада і Дочка Леля) в народі ототожнювалися з сузір"ями Великої та Малої Ведмедиць. Род - духовна енергія Пращурів, їхніх живих нащадків і майбутні, ще ненароджені гілки родів, тобто є зміцнюючим ядром нації - зв"язком минулого, теперішнього і майбутнього, виразником  історії свого етносу, який формує і його майбутнє.

Слов"янські Рожаниці  близькі до грецької Артеміди - покровительки дітонародження і породіль. Ведмедиця, яка супроводжує Артеміду, очевидно, ототожнюється із сузір"ям Великої Ведмедиці. Вона була також відома і в західних слов"ян. (За книгою Г.Лозко)

Категорія: Вересень | Переглядів: 2012 | Додав: Росава | Теги: 8-9 вересня - Богині-Рожаниці
Всього коментарів: 0
dth="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:
Email:
Код *:

Розділи сайту



Цікаві матеріали

Домоткане льняне полотно
Бiсова Баба, або Амазонки з України

З книгосхову

РАСИ, ІНТЕЛЕКТ, СПАДКОВІСТЬ. Олександр Нейфах

Пошук по сайту



     

Матеріали, що спонукають до роздумів

Мапа гостей

        free counters

Статистика

Наша кнопка

             Українські скарби. Духовна культура, міфи та легенди, історія, народна медицина...
    [Отримати код кнопки]

Друзі сайту

ЗНАТИ ЩОБ РОЗУМІТИПравий Портал Донеччини ВОРОХОБНИК: портал українців Луганщини «Сонячний зайчик» – газета дитячої творчості та спілкуваннякарате-до Червоноград-Сокаль Наше-Рідне Славянский информационный каталог Слово наше рідне - слово українське Дух Волі - суспільно-політичне інтернет-виданняКняже Місто «Незборима нація» – видання історичного клубу «Холодний яр» Aгітаційно-пропагандивний ресурсІсторична Спадщина Антії-Руси-України Родинне Дерево нашої землі Рукотвори - скарбниця майстрів Мистецька крамниця Український національний інтернет-портал «Аратта. Вікно в Україну» решта наших друзів >>>

Пиши українськоюУкраїна у нас одна