Українські скарби

Четвер, 21.11.2024, 17:53

Вітаю Вас Подорожній | RSS | Чільна сторінка | Книгосхов | Реєстрація | Вхід

Чільна сторінка » Книги » Рукоділля

Книгосхов створений з метою ОЗНАЙОМЛЕННЯ і ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ друкованих літературних джерел
155 ЗНАКІВ СТАРОДАВНІХ УКРА‎ЇНСЬКИХ ВИШИВОК
[ Викачати з сервера (11.81 Mb) ] 09.04.2010, 19:03
У часи Київської Русі мистецтво художньої вишивки дуже високо цінувалося. Орнаментальні мотиви українських вишивок сягають своїм корінням у місцеву флору та фауну, в історичну традицію.
 
У давнину основні орнаментальні мотиви відображали елементи символіки різних стародавніх культів. Протягом багатовікової історії мистецтва вишивання прямий, безпосередній зміст символічних зображень поступово стирався. Однак, хоча орнаментальні форми дійшли до нас дещо трансформованими, можливо, більш абстрактними, символіка їх в основному збереглася завдяки традиції.
 
Традиційною прикрасою українського народного житла був вишиваний рушник. Орнаментований рушник – неодмінний атрибут багатьох народних обрядів та звичаїв. Він використовується в сучасних обрядах весілля, при зустрічі дорогих гостей хлібом-сіллю та ін. Оздоблення рушників – це невичерпна скарбниця народної фантазії.
 
Орнамент виник задовго до появи писемності. Це підтверджується тим, що навіть древня людина, що одягалася у шкури тварин, зігрівалася біля багаття, рила собі для житла землянки, прикрашала орнаментом предмети домашнього ужитку. На глиняних посудинах, знаряддя праці давніх людей можна побачити найпростіші візерунки: точки, прямі, хвилясті лінії, ромби.

Відомо, що древня людина була мисливцем. Вона знала, що сила звіра полягала в бивні - це його зброя. Бивні або його зріз малювали у вигляді ромба. Цей знак містив в собі силу і могутність. Тому стародавня людина малювала його на своєму тілі, предмети, які його оточували.

Набігають один на одного ромби - знак щасливого полювання, удачі, знак життя, родючості. Для того щоб поля були щедрі на врожай, чоловік просив у Неба, Сонця і Землі удачі, творив заклинання. Для цього він повторював візерунки.

- Хвилясті лінії символізували воду;

- Горизонтальні - землю;

- Косі - дощ, що перетинає шлях до сонця;

- Точки між ними - зерна, кинуті в неї.

Багато таємниць можуть розкрити давні орнаменти. Розгадуючи їх, ми починаємо розуміти, що мова символів предків передавала нам своє ставлення до природи. Схиляючись перед нею, як би просячи в неї милості, захисту, заступництва, древній майстер виводив рукою своєрідні заклинання у вигляді орнаменту.

Зауважимо, що народ ретельно відбирав з безлічі знаків і дбайливо зберігав лише ті, що, на його думку, сприяли блага, гарному врожаю, достатку, удачі. 

Категорія: Рукоділля | Додав: Peruna | Теги: українська вишивка, Ружа, чорнобривці у вишивці, хміль, символи вишивки, мак, Берегиня, пава, птахи, калина
Переглядів: 4872 | Завантажень: 408 | Коментарі: 2
Всього коментарів: 2
0  
1 Peruna   (10.04.2010 21:13) [Матеріал]
P.S.
Ця книга розповідає про символіку у нашій традиційній вишивці.
А також містить чимало схем для вишивання: дуб та калина, виноград та лілея, ружа, квіти-зорі, чорнобривці, мак, полуниця, птахи, Берегиня, різні геометричні орнаменти...

0  
2 kim-ua   (13.03.2011 22:24) [Матеріал]
Нічого випадкового не буває, я от вже два тиждні цікавлюся орнаментами, є бажання замовити вишиванку, адля цього треба розробити чи вибрати свій візерунок...

dth="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:
Email:
Код *:

Розділи сайту



Цікаві матеріали

Космічне походження людини
Про льон та вироби із нього

З книгосхову

МОВА І СУСПІЛЬСТВО: ПОСТКОЛОНІАЛЬНИЙ ВИМІР. Лариса Масенко

Пошук по сайту



     

Матеріали, що спонукають до роздумів

Мапа гостей

        free counters

Статистика

Наша кнопка

             Українські скарби. Духовна культура, міфи та легенди, історія, народна медицина...
    [Отримати код кнопки]

Друзі сайту

ЗНАТИ ЩОБ РОЗУМІТИПравий Портал Донеччини ВОРОХОБНИК: портал українців Луганщини «Сонячний зайчик» – газета дитячої творчості та спілкуваннякарате-до Червоноград-Сокаль Наше-Рідне Славянский информационный каталог Слово наше рідне - слово українське Дух Волі - суспільно-політичне інтернет-виданняКняже Місто «Незборима нація» – видання історичного клубу «Холодний яр» Aгітаційно-пропагандивний ресурсІсторична Спадщина Антії-Руси-України Родинне Дерево нашої землі Рукотвори - скарбниця майстрів Мистецька крамниця Український національний інтернет-портал «Аратта. Вікно в Україну» решта наших друзів >>>

Пиши українськоюУкраїна у нас одна