"Ab ovo", "від яйця", - говорили древні. Згідно легендам світ виник з
велетенського яйця, що плаває у морській безодні. Недивно, що яйце
вважалось магичним атрибутом. Щоб його дія проявлялась сильніше, люди
розмальовували скарлупу магічними знаками Сьогодні писанка стала
символом Воскресіння Ісуса Христа. Але з'явилася перша писанка набагато
раніше, аніж християнство прийшло на Україну. Наші давні предки поклонялися сонцю.
В ньому вони вбачали і відродження природи і життя. В яйці теж таїться
зародок нового життя, а за формою воно - нагадує сонце. Отож і стало
яйце символом відродження весняного сонця. Його і почали розписувати
магічними знаками. Так з'явилася писанка.
Писанка і крашанка — це не одне й те ж. Крашанка з'явилася набагато пізніше від писанки, її варять і фарбують у природніх барвниках. Крашанки їдять, діти граються ними у великодні ігри. Писанки ж ніколи не варять, щоб не вбивати живу силу зародка, їх не їдять, а дарують і зберігають як священний талісман.
Безсумнівним є те, що своїм корінням писанка сягає дохристиянських часів, коли на півдні Східної Європи (нинішній Україні) мешкали суспільства із землеробською основою культури. Про те, що писанка належить саме до цієї культури, свідчить її знаковий код, себто орнамент. Ця метамова наших пращурів виходить із землеробської, орійської традиції та древнього (дохристиянського) Православ'я, що зумовлює стійкість ряду найважливіших божественних образів (світове дерево, богиня-мати, солярні та свастичні знаки тощо). Таким чином, така собі декоративна писанка є уламком цілісної культури часів "духовно-поетичного мислення", з якої можна багато чого дізнатися.
В багатьох духовних вченнях існує образ світового (космічного) яйця, з якого виникає Всесвіт, або народжується бог-творець. У праукраїців яйце було початком всього, прообразом космосу; вони вірили, що весь світ є подібним до великого яйця: шкаралупа - це небо, плівка - хмари, білок - вода, жовток - земля. При цьому, символічне значення писанки складається з двох складових частин: 1. із значення самого яйця, в якому є живий зародок птиці-богині Слави; 2. із значення написаних на ній божественних символів. В канадському місті Вергевіл за проектом художника Павла Цимбалюка створено пам'ятник українській писанці заввишки у триповерховий будинок. В місті Коломиї, що на Івано-Франківщині, є Музей писанки. Єдиний у світі Музей писанки! Символи, які зображують на писанках БЕЗКОНЕЧНИК, або СПІРАЛЬ, є найдавнішим писанковим символом - символом вічності S. Писанкарі по-різному прикрашали його, даючи народні назви орнаментам. Один мав назву БАРАНЯЧІ РІЖКИ. Символ вічності S зображали і у вигляді ЛАСТОВИНИХ ХВОСТИКІВ, а також на орнаменті з гарною весняною назвою ПРОЛІСКИ. ВІТРЯЧКИ, або ЛАМАНИЙ ХРЕСТ, - це древній символ сонця і вогню. Таку писанку дарували на вдачу та щастя. Орнамент РИБА - це символ здоров'я. З приходом християнства РИБА стала символом Ісуса Христа. ЗВІЗДА, або РУЖА, - символ сонця. Таку писанку дарують на щастя. Орнамент ВСЕСВІТ символізував тайну Всесвіту. ХРЕСТ у сиву давнину символізував чотири стихії світу: вогонь, воду, повітря і землю. Тепер ХРЕСТ є символом християнства. КОНИКИ - символ сходу і заходу Сонця. За міфологією Сонце по небу везли коні. ЛИСТЯ ДУБА - символ чоловічої сили, гідності і довголіття. ЦВІТ МАКУ - символ нев'янучої молодості та дівочої чарівності. Яйце з ТРИКУТНИКОМ дарують на знак побажань достатку в оселі. Яйце, на якому зображена ПОЛЬОВА КВІТКА дарують молодій жінці, що готується стати матір'ю.
"Писанки ж ніколи не варять, щоб не вбивати живу силу зародка" А хіба жива сила зародка зберігається у яйці, яке розписали і з якого не народиться птах? Це символ весни, нового життя, але сам зародок все одно помирає.