Українські скарби

Середа, 21.04.2021, 22:28

Вітаю Вас Подорожній | RSS | Чільна сторінка | | Реєстрація | Вхід

Чільна сторінка » А-ба-ба-га-ла-ма-га » Дієслово
19:39

А українською кажуть так...

Приймати, прийняти

Багато чого українці приймають так само, як і росіяни. Зокрема, приймають гостей, делегації, відвідувачів; приймають (чи не приймають) когось до свого гурту, до навчального закладу; приймають дітей у породіль, пацієнтів у лікарні; приймають те, що перед цим поклали (хоч його можна і забрати). Але!
Як бачимо, далеко не все з того, що його принимают росіяни, маємо приймати і ми. А особливо не слід приймати закони, постанови, резолюції (ніхто ж бо їх перед тим десь не клав, щоб тепер приймати). Закони, постанови, резолюції, конституції треба УХВАЛЮВАТИ — як продукт узгодженої і ствердженої голосуванням колективної думки.
Часом ухвалювати (рос. принимать) плутають зі схвалювати (рос. одобрять). Тут допоможуть розібратися синоніми. До ухвалювати маємо ураджувати, урадити, постановити; до схвалювати — підтримувати, санкціонувати (тобто дати згоду на щось), підтакувати, підспівувати.

Провадити чи проводити?

Першого з цих дієслів сьогодні майже не вживають, переплутавши його з партійно-чиновницьким другим. А насправді провадити і проводити — речі цілком одмінні.
Провадити еквівалентне російським:
1) вести (провадити мову, провадити дім, господарство, життя, як-от читаємо в Номиса: Життя провадить собаче);
2) доставлять, перепровождать (Аж з Рейну... бочками провадили вино — Стороженко; Молоду до церкви провадить хрещений батько — з весільних правил);
3) продолжать (разговор, мысль) — провадити, мовити далі.
Сюди гуртують і фразеологізми: провадити на вербі груші (нести вздор); провадити своєї (твердить одно и то же).
Що ж до проводити, провести, то ПЕРШЕ його значення відповідає рос. провожать, проводить (Дрібен дощик іде, а хто ж мене, молодую, та й додому проведе?— пісня). ДРУГЕ — суто технічний ужиток (проводити, провести електрику, радіо).
Радянське чиновництво дуже полюбляло проводить, провести у розумінні організувати, виконати як захід. Ніхто не мав сіяти, орати, жнивувати тощо — всі проводили оранку, сівбу, жнива...
Кілька паралелей:

Продовжувати, продовжити, продовжуватися, продовжитися, подовжувати, подовжити

Тільки останнє з цих дієслів має підстави жити в нашій мові, відтворюючи поняття продлевать, удлинять:

Що ж до перших із названих у заголовку дієслів, то вони нашій мові геть не потрібні, хоч їх, оці примітивні кальки, Словник посилено пропагує. Переконаймось у цьому на прикладах:

Пропонуємо перебудувати, грамотно (з огляду на зазначене вище) діалог із сучасного детектива:
— Що робитимеш?
— Продовжу розшуки.
Підказка: Шукатиму далі; Шукатиму, як шукав.


Микола Гвоздь

За матеріалами газети "Українське слово"
Категорія: Дієслово | Переглядів: 950 | Додав: Росава | Теги: русизми, українська мова, говоримо правильно, антисуржик, А українською кажуть так, пишемо правильно
Всього коментарів: 0
dth="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:
Email:
Код *:

Розділи сайтуЦікаві матеріали

Втрачена спадщина? Хто такі козаки-характерники
Не розірвись, магічне коло аркана

З книгосхову

Українські народні казки

Пошук по сайту     

Матеріали, що спонукають до роздумів

Мапа гостей

        free counters

Статистика

Наша кнопка

             Українські скарби. Духовна культура, міфи та легенди, історія, народна медицина...
    [Отримати код кнопки]

Друзі сайту

ЗНАТИ ЩОБ РОЗУМІТИПравий Портал Донеччини ВОРОХОБНИК: портал українців Луганщини «Сонячний зайчик» – газета дитячої творчості та спілкуваннякарате-до Червоноград-Сокаль Наше-Рідне Славянский информационный каталог Слово наше рідне - слово українське Дух Волі - суспільно-політичне інтернет-виданняКняже Місто «Незборима нація» – видання історичного клубу «Холодний яр» Aгітаційно-пропагандивний ресурсІсторична Спадщина Антії-Руси-України Родинне Дерево нашої землі Рукотвори - скарбниця майстрів Мистецька крамниця Український національний інтернет-портал «Аратта. Вікно в Україну» решта наших друзів >>>

Пиши українськоюУкраїна у нас одна