Українські скарби

Вівторок, 30.04.2024, 13:25

Вітаю Вас Подорожній | RSS | Чільна сторінка | | Реєстрація | Вхід

Чільна сторінка » Свята Кола Сварожого » Червень
16:30


Червень.
Має назви: кресник, червець, ізок, гнилець. "Кресник" означає літній сонцеворот. Походить це слово від "кресати" вогонь, тобто запалювати купальське вогнище. Переконливим і правдоподібним є пояснення назви від червоний: час достигання ягід, плодів, квітів, які в цей час червоніють.
Про походження назви першого літнього місяця існує найбільше гадок. Жодному з його старших братів не випало такої пильної уваги з боку мовознавців та дослідників народного агрокалендаря. Та це й зрозуміло: полудень року увібрав найконтрасніші його ознаки. Одні вважають, що назва походить від масового цвітіння квітів, зокрема маку й півонії, інші стверджують, що назва пішла від зачервонілих суниць та черешень, котрі починають визрівати. Дехто схильний пояснювати походження слова з тим, що в цей час найяскравіше світить сонце — саме з 20 по 22 червня настає період найвищого сонцестояння, коли день удвічі перевершує ніч.
Можливо мають рацію і ті вчені, котрі пояснюють назву, пов’язану з масовим розплодом городніх та садових червів і гусені. Небезпідставні міркування й дослідників традиційного бджільництва, вони вважають, що своє ім’я місяць прибрав від того, що в червні бджолині матки починають найактивніше відкладати личинки – плодити черву.
Логічним є й пояснення деяких мовознавців про те, що назва походить від червеця. Саме в червні з’являється сокоживна комаха – кошеніль, з якої виробляли фарбу. Цей промисел був відомий ще з Х століття. Ця фарба мала величезний попит в іноземців. Червенська фарба цінувалася насамперед за соковитий колір і практичну якість. Цим барвников кольорували вовну, ткацькі вироби, лучку і виготовляли пудру. Широке розповсюдження цього промислу, очевидно, сприяло офіційній назві місяця.
В народі, поряд з офіційною, існувало й побутує нині чимало регіональних назв. Ще в Давній Русі перший місяць літа називали "кресником" чи "креснем", оскільки язичники пов’язували своє життя із "небесним вогнем" – сонцем. Слово "крес" означало "живлящий вогонь". А саме на червень припадає період найвищого сонцестояння. Українські народні назви всіх місяців споріднюються з природними ознаками. Ось чому червень ще називали „гедзнем” „кезднем” чи „безднем”, позаяк під цю пору з'являються надокучливі гедзі та сліпаки, котрі бунтують корів, коней... Була й інша накличка – „ізок”, тобто місяць сюрчання коників. Деінде його йменували й «червивим місяцем» — порою розвитку гусені й шашелю. Тому в червні селяни намагалися не заготовляти деревину для житла, бо «воно швидко псуватиметься».
Співзвучні нашій мові назви місяця і в деяких інших слов’янських народів. У білорусів – "червень", поляків – "червець", чехів – "чєрвєв". Проте у творах наших класиків зустрічаємо й назву "іюнь", що походить від імені давньоримської богині Юнони, котра була покровителькою подружнього життя.

Категорія: Червень | Переглядів: 3149 | Додав: Росава | Теги: гнилець, ізок, червець, кресник, червень
Всього коментарів: 0
dth="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:
Email:
Код *:

Розділи сайту



Цікаві матеріали

Пластикові пляшки і контейнери - небезпечні!
Різновиди традиційного одягу. Прикраси

З книгосхову

УКРАЇНСЬКИЙ КРИМ Володимир Сергійчук

Пошук по сайту



     

Матеріали, що спонукають до роздумів

Мапа гостей

        free counters

Статистика

Наша кнопка

             Українські скарби. Духовна культура, міфи та легенди, історія, народна медицина...
    [Отримати код кнопки]

Друзі сайту

ЗНАТИ ЩОБ РОЗУМІТИПравий Портал Донеччини ВОРОХОБНИК: портал українців Луганщини «Сонячний зайчик» – газета дитячої творчості та спілкуваннякарате-до Червоноград-Сокаль Наше-Рідне Славянский информационный каталог Слово наше рідне - слово українське Дух Волі - суспільно-політичне інтернет-виданняКняже Місто «Незборима нація» – видання історичного клубу «Холодний яр» Aгітаційно-пропагандивний ресурсІсторична Спадщина Антії-Руси-України Родинне Дерево нашої землі Рукотвори - скарбниця майстрів Мистецька крамниця Український національний інтернет-портал «Аратта. Вікно в Україну» решта наших друзів >>>

Пиши українськоюУкраїна у нас одна