Українські скарби

Вівторок, 25.04.2017, 18:34

Вітаю Вас Подорожній | RSS | Чільна сторінка | | Реєстрація | Вхід

Чільна сторінка » Свята Кола Сварожого » Червень
16:30


Червень.
Має назви: кресник, червець, ізок, гнилець. "Кресник" означає літній сонцеворот. Походить це слово від "кресати" вогонь, тобто запалювати купальське вогнище. Переконливим і правдоподібним є пояснення назви від червоний: час достигання ягід, плодів, квітів, які в цей час червоніють.
Про походження назви першого літнього місяця існує найбільше гадок. Жодному з його старших братів не випало такої пильної уваги з боку мовознавців та дослідників народного агрокалендаря. Та це й зрозуміло: полудень року увібрав найконтрасніші його ознаки. Одні вважають, що назва походить від масового цвітіння квітів, зокрема маку й півонії, інші стверджують, що назва пішла від зачервонілих суниць та черешень, котрі починають визрівати. Дехто схильний пояснювати походження слова з тим, що в цей час найяскравіше світить сонце — саме з 20 по 22 червня настає період найвищого сонцестояння, коли день удвічі перевершує ніч.
Можливо мають рацію і ті вчені, котрі пояснюють назву, пов’язану з масовим розплодом городніх та садових червів і гусені. Небезпідставні міркування й дослідників традиційного бджільництва, вони вважають, що своє ім’я місяць прибрав від того, що в червні бджолині матки починають найактивніше відкладати личинки – плодити черву.
Логічним є й пояснення деяких мовознавців про те, що назва походить від червеця. Саме в червні з’являється сокоживна комаха – кошеніль, з якої виробляли фарбу. Цей промисел був відомий ще з Х століття. Ця фарба мала величезний попит в іноземців. Червенська фарба цінувалася насамперед за соковитий колір і практичну якість. Цим барвников кольорували вовну, ткацькі вироби, лучку і виготовляли пудру. Широке розповсюдження цього промислу, очевидно, сприяло офіційній назві місяця.
В народі, поряд з офіційною, існувало й побутує нині чимало регіональних назв. Ще в Давній Русі перший місяць літа називали "кресником" чи "креснем", оскільки язичники пов’язували своє життя із "небесним вогнем" – сонцем. Слово "крес" означало "живлящий вогонь". А саме на червень припадає період найвищого сонцестояння. Українські народні назви всіх місяців споріднюються з природними ознаками. Ось чому червень ще називали „гедзнем” „кезднем” чи „безднем”, позаяк під цю пору з'являються надокучливі гедзі та сліпаки, котрі бунтують корів, коней... Була й інша накличка – „ізок”, тобто місяць сюрчання коників. Деінде його йменували й «червивим місяцем» — порою розвитку гусені й шашелю. Тому в червні селяни намагалися не заготовляти деревину для житла, бо «воно швидко псуватиметься».
Співзвучні нашій мові назви місяця і в деяких інших слов’янських народів. У білорусів – "червень", поляків – "червець", чехів – "чєрвєв". Проте у творах наших класиків зустрічаємо й назву "іюнь", що походить від імені давньоримської богині Юнони, котра була покровителькою подружнього життя.

Категорія: Червень | Переглядів: 2591 | Додав: Росава | Теги: гнилець, ізок, червець, кресник, червень
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Код *:

Розділи сайтуЦікаві матеріали

УПА і Кубань - пікантні подробиці минулого
Мистецтво полювання в старі часи

З книгосхову

БОЙОВІ ТРАДИЦІЇ АРІЇВ. Олексій Мандзяк

Пошук по сайту     

Матеріали, що спонукають до роздумів

Мапа гостей

        free counters

Статистика

Наша кнопка

             Українські скарби. Духовна культура, міфи та легенди, історія, народна медицина...
    [Отримати код кнопки]

Друзі сайту

ЗНАТИ ЩОБ РОЗУМІТИПравий Портал Донеччини ВОРОХОБНИК: портал українців Луганщини «Сонячний зайчик» – газета дитячої творчості та спілкуваннякарате-до Червоноград-Сокаль Наше-Рідне Славянский информационный каталог Слово наше рідне - слово українське Дух Волі - суспільно-політичне інтернет-виданняКняже Місто «Незборима нація» – видання історичного клубу «Холодний яр» Aгітаційно-пропагандивний ресурсІсторична Спадщина Антії-Руси-України Родинне Дерево нашої землі Рукотвори - скарбниця майстрів Мистецька крамниця Український національний інтернет-портал «Аратта. Вікно в Україну» решта наших друзів >>>

Пиши українськоюУкраїна у нас одна