Українські скарби

Вівторок, 23.04.2024, 20:05

Вітаю Вас Подорожній | RSS | Чільна сторінка | | Реєстрація | Вхід

Чільна сторінка » Цілюще зілля » Б
12:06

Бузина чорна - (Sambucus nigra);
бузина черная

Цвіте у травні - червні. Плоди достигають у серпні - вересні.
З лікувальною метою використовують кору, квіти, листя, плоди і коріння. Квітки збирають під час увітіння, зрізуючи все суцвіття (при  повільному сушінні віночки квіток буріють). Після висихання квітки відділяють від щитків. Строк придатності - 3 роки. Кору знімають навесні, плоди - у період повної стиглості. Строк придатності плодів - 6 місяців. Листя заготовляють під час цвітіння рослини.  Спочатку його пров'ялюють на сонці, а потім досушують у затінку. Коріння копають після дозрівання плодів. Його миють, розрізують на куски і сушать на сонці або в протоплених приміщеннях.



Цілюща дія
Фармакологічна дія різних частин рослини неоднакова і залежить від кількістного та якісного складу біологічно активних речовин. Сечогінні властивості мають всі частини рослини; потогінні й протизапальні - кора, листя, квітки, плоди. Плоди, а у великих дозах і кора та коріння мають послабдюючі властивості.  Квіткам, крім того, властива болетамувальна дія.
Настій квіток рекомендується як потогінний засіб при запаленні дихальних шляхів, грипі, бронхіті, ларингіті, захворюванні нирок, і сечового міхура, при невралгії. Завдяки сечогінним властивостям препарати бузини ефективні при лікуванні хронічної ниркової недостатності.
В гінекологічній практиці настій квіток бузини використовують внутрішньо і для спринцювань та ванночок при запальних захворюваннях піхви.
Квітки бузини входять до складу потогінних, пом'якшувальних і послаблюючих зборів, а також зборів для спринцювань і клізмочок.
Н а рівні з квітками у народній медицині використовують коріння, кору, лістя і ягоди рослини. Так, настій квіток і листя або відвар кори вживають при захворюваннях дихальних шляхів, запорів, геморої, як жовчогінний засіб при подагрі, артриті, анемії, ожирінні, хронічних хворобах шкіри (зокрема, псориазі). Відвари коріння і кори використовують при діабеті, хворобах нирок і набряках.
Свіжі ягоди вживають при ревматизмі і невралгіях. Із сушених ягід готують киселі, які вживають як послаблюючий засіб.
Настій сушених ягід сприяє випорожненню кишечника, поліпшує жовчовиділення, посилює діурез.
Препарати бузини використовують і у вигляді примочок та полоскань при ангіні, запаленні ротової порожнини й горла, при хворобах вух і очей, подагрі, утворенні гемороїдальних вузлів. Ванни з відвару коріння і квіток вважаються ефективним засобом при ревматичному й подагричному поліартриті.

Лікарські форми та застосування
ВНУТРІШНЬО - настій квіток або листя (1 стол. ложка на 200 мл оеропу) п'ють теплим по половині - третині склянки 2-3 рази на день;
відвар кори або коріння (10 г сухої подрібненої сировини на 200 мл окропу) по стол. ложці 3 рази на день або один раз на ніч як послаблюючий засіб;
настій сушених плодів (стол. ложка сировини на 200 мл окропу) по 1/4 склянки 3-4 рази на день.
ЗОВНІШНЬО - настій квіток (30 г квіток заливають 500 мл окропу, настоюють 20 хв) для спринцювань, ванночок, мікроклізмочок.


Категорія: Б | Переглядів: 2114 | Додав: Росава | Теги: Бузина чорна
Всього коментарів: 0
dth="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:
Email:
Код *:

Розділи сайту



Цікаві матеріали

Українці в російських етно-культурних стереотипах
Генетично модифіковані організми

З книгосхову

СЕВАСТОПОЛЬ - МІСТО УКРАЇНСЬКОЇ СЛАВИ І ТРАГЕДІЇ. Олесь Козуля

Пошук по сайту



     

Матеріали, що спонукають до роздумів

Мапа гостей

        free counters

Статистика

Наша кнопка

             Українські скарби. Духовна культура, міфи та легенди, історія, народна медицина...
    [Отримати код кнопки]

Друзі сайту

ЗНАТИ ЩОБ РОЗУМІТИПравий Портал Донеччини ВОРОХОБНИК: портал українців Луганщини «Сонячний зайчик» – газета дитячої творчості та спілкуваннякарате-до Червоноград-Сокаль Наше-Рідне Славянский информационный каталог Слово наше рідне - слово українське Дух Волі - суспільно-політичне інтернет-виданняКняже Місто «Незборима нація» – видання історичного клубу «Холодний яр» Aгітаційно-пропагандивний ресурсІсторична Спадщина Антії-Руси-України Родинне Дерево нашої землі Рукотвори - скарбниця майстрів Мистецька крамниця Український національний інтернет-портал «Аратта. Вікно в Україну» решта наших друзів >>>

Пиши українськоюУкраїна у нас одна