Українські скарби

Середа, 02.07.2025, 12:15

Вітаю Вас Подорожній | RSS | Чільна сторінка | | Реєстрація | Вхід

Чільна сторінка » Цілюще зілля » Б
12:06

Бузина чорна - (Sambucus nigra);
бузина черная

Цвіте у травні - червні. Плоди достигають у серпні - вересні.
З лікувальною метою використовують кору, квіти, листя, плоди і коріння. Квітки збирають під час увітіння, зрізуючи все суцвіття (при  повільному сушінні віночки квіток буріють). Після висихання квітки відділяють від щитків. Строк придатності - 3 роки. Кору знімають навесні, плоди - у період повної стиглості. Строк придатності плодів - 6 місяців. Листя заготовляють під час цвітіння рослини.  Спочатку його пров'ялюють на сонці, а потім досушують у затінку. Коріння копають після дозрівання плодів. Його миють, розрізують на куски і сушать на сонці або в протоплених приміщеннях.



Цілюща дія
Фармакологічна дія різних частин рослини неоднакова і залежить від кількістного та якісного складу біологічно активних речовин. Сечогінні властивості мають всі частини рослини; потогінні й протизапальні - кора, листя, квітки, плоди. Плоди, а у великих дозах і кора та коріння мають послабдюючі властивості.  Квіткам, крім того, властива болетамувальна дія.
Настій квіток рекомендується як потогінний засіб при запаленні дихальних шляхів, грипі, бронхіті, ларингіті, захворюванні нирок, і сечового міхура, при невралгії. Завдяки сечогінним властивостям препарати бузини ефективні при лікуванні хронічної ниркової недостатності.
В гінекологічній практиці настій квіток бузини використовують внутрішньо і для спринцювань та ванночок при запальних захворюваннях піхви.
Квітки бузини входять до складу потогінних, пом'якшувальних і послаблюючих зборів, а також зборів для спринцювань і клізмочок.
Н а рівні з квітками у народній медицині використовують коріння, кору, лістя і ягоди рослини. Так, настій квіток і листя або відвар кори вживають при захворюваннях дихальних шляхів, запорів, геморої, як жовчогінний засіб при подагрі, артриті, анемії, ожирінні, хронічних хворобах шкіри (зокрема, псориазі). Відвари коріння і кори використовують при діабеті, хворобах нирок і набряках.
Свіжі ягоди вживають при ревматизмі і невралгіях. Із сушених ягід готують киселі, які вживають як послаблюючий засіб.
Настій сушених ягід сприяє випорожненню кишечника, поліпшує жовчовиділення, посилює діурез.
Препарати бузини використовують і у вигляді примочок та полоскань при ангіні, запаленні ротової порожнини й горла, при хворобах вух і очей, подагрі, утворенні гемороїдальних вузлів. Ванни з відвару коріння і квіток вважаються ефективним засобом при ревматичному й подагричному поліартриті.

Лікарські форми та застосування
ВНУТРІШНЬО - настій квіток або листя (1 стол. ложка на 200 мл оеропу) п'ють теплим по половині - третині склянки 2-3 рази на день;
відвар кори або коріння (10 г сухої подрібненої сировини на 200 мл окропу) по стол. ложці 3 рази на день або один раз на ніч як послаблюючий засіб;
настій сушених плодів (стол. ложка сировини на 200 мл окропу) по 1/4 склянки 3-4 рази на день.
ЗОВНІШНЬО - настій квіток (30 г квіток заливають 500 мл окропу, настоюють 20 хв) для спринцювань, ванночок, мікроклізмочок.


Категорія: Б | Переглядів: 2183 | Додав: Росава | Теги: Бузина чорна
Всього коментарів: 0
dth="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:
Email:
Код *:

Розділи сайту



Цікаві матеріали

Космічне походження людини
Бiсова Баба, або Амазонки з України

З книгосхову

БОЙОВІ ТРАДИЦІЇ АРІЇВ. Олексій Мандзяк

Пошук по сайту



     

Матеріали, що спонукають до роздумів

Мапа гостей

        free counters

Статистика

Наша кнопка

             Українські скарби. Духовна культура, міфи та легенди, історія, народна медицина...
    [Отримати код кнопки]

Друзі сайту

ЗНАТИ ЩОБ РОЗУМІТИПравий Портал Донеччини ВОРОХОБНИК: портал українців Луганщини «Сонячний зайчик» – газета дитячої творчості та спілкуваннякарате-до Червоноград-Сокаль Наше-Рідне Славянский информационный каталог Слово наше рідне - слово українське Дух Волі - суспільно-політичне інтернет-виданняКняже Місто «Незборима нація» – видання історичного клубу «Холодний яр» Aгітаційно-пропагандивний ресурсІсторична Спадщина Антії-Руси-України Родинне Дерево нашої землі Рукотвори - скарбниця майстрів Мистецька крамниця Український національний інтернет-портал «Аратта. Вікно в Україну» решта наших друзів >>>

Пиши українськоюУкраїна у нас одна